Roser til ”Danmark ifølge Bubber”

02. november 2011;
Af: TV 2 Kommunikation

Sæsonens sidste udgave af TV 2s undersøgende faktaprogram gav både flot vurdering, sæsonens højeste seertal og positive mails fra seerne.

Fra "Danmark ifølge Bubber": Bubber og Jakob Linding, der har Downs Syndrom, og som arbejder som kok.


TV 2s faktaprogram ”Danmark ifølge Bubber” satte i torsdags fokus på, at der fødes færre og færre børn med Downs Syndrom, og dette samfundsmæssigt og etisk vigtige spørgsmål gav både mange seere og roser fra danskerne.

Programmet blev med 676.000 seere sæsonens mest sete program, og vurderingen var høj – 4,2 på en skala fra 1 til 5.

Samtidig modtog TV 2 en række rosende henvendelse fra seere til programmet – f.eks. denne mor:

”Kære Bubber,
Mine piger og jeg så i går dit udmærkede program om mongoler eller børn med Downs. vi har en bror/søn, der har Downs med de udfordringer og glæder, det giver. Jeg synes, det var et meget sobert program, som viste, at Downs ikke laver monstre, men mennesker med muligheder og begrænsninger.

I sæsonens sidste udgave af "Danmark ifølge Bubber" var tv-værten bl.a. til børnefødselsdag i Norge med en gruppe børn med Downs Syndrom og deres forældre.


I vores liv er det ikke Jonas, der giver de største begrænsninger (men de største glæder) i forhold til hans handicap. Det er samfundet. Ikke det nære samfund, hvor alle falder for hans charme, men den del af samfundet, som ikke har daglig kontakt med ham og hans familie. Hvis jeg havde haft muligheden for at vælge fra (det havde jeg heldigvis ikke), ville det ikke være pga. ham, men pga. de kampe, vi har måttet tage med kommunen om accept, økonomi og støtte til vores barn. Det er opslidende - også mere opslidende end det daglige samvær med Jonas. jeg bliver ud fra mine erfaringer desværre nødt til at konkludere, at vi i dagens samfund ikke tager os nok af de svageste.”

Husk humoren
En far til en syv-årig med Downs Syndrom ville bl.a. gerne have hørt mere om, hvordan søskende til børn med Downs Syndrom oplever deres hverdag – og han roste afslutningsvis programmet:

”Tak for igen at have gjort det "nemmere" at have et barn med Downs. Det, der er vigtigst, er, at man får støtte af dem omkring én i hverdagen, og så mener jeg, at det er vigtigt at få talt om dette - også gerne med et humoristisk synspunkt. For det gør de svære stunder nemmere at leve med.”

 

Læs flere nyheder

Billede {0} af {1}