
Dansk tv-premiere på fem-stjernet western med Russell Crowe og Christian Bale søndag på TV 2.
Christian Bale som rangeren Dan Evans og Russell Crowe som den lovløse Ben Wade i den amerikanske actionfyldte western "3:10 til Yuma" fra 2007. (Foto: TV 2).
To af Hollywoods største mandlige stjerner, nemlig Russel Crowe og Christian Bale, giver hinanden eminent modspil i den spændende og storslåede western ”3:10 til Yuma” fra 2007, som har dansk tv-premiere på TV 2 søndag aften.
Filmen, der er en genindspilning af en westernklassiker fra 1957, er instrueret af James Mangold. Da ”3:10 til Yuma” havde premiere i biograferne, skrev Ebbe Iversen i Berlingske Tidende ”Stor, flot og farverig underholdning” og gav filmen hele fem stjerner.
Dan Evans (Christian Bale) er en retskaffen ranchejer, der var skarpskytte under den amerikanske borgerkrig, men blev såret i benet og modtog en middelmådig kompensation, som lige rakte til, at han sammen med sin kone, Alice (Gretchen Mol), og deres to drenge kunne købe en lille ranch i Arizona. Men en vedvarende tørke har udtørret hans jord og gjort et stort indhug i hans bestand af kvæg, så familien lever på sultegrænsen, og samtidig presser jernbanen på for at overtage Dans jord.
Et yderst farligt job
Heldigvis får Dan dog en uventet chance for at redde sin ranch, da den lovløse røver Ben Wade (Russell Crowe) bliver fanget. Wade skal nemlig eskorteres til togstationen i byen Contention, så han kan blive fragtet til rettergang i Yuma, og Dan får tilbudt jobbet mod en klækkelig betaling. Da Wades morderiske bande er opsatte på at befri deres leder, er det en yderst farlig opgave, men Dan siger alligevel ja tak til jobbet.
Vil gøre alt for at løse opgaven
Som ventet bliver det en både hård og farlig tur, for Wade opfører sig ikke som en mønsterfange, og hans bande har lagt en plan, så de kan befri deres karismatiske leder. Dan er umiddelbart en ret stille mand, der ikke syner af meget, så Wade regner med snart at være på fri fod. Men det viser sig hurtigt, at Dan er af en helt anden og anderledes støbning, end Wade i sin vildeste fantasi kunne forestille sig. Dan får nemlig kun betaling, hvis han får Wade på toget til Yuma, så det er en opgave, som han vil gøre ALT for at løse.
Russel Crowe og Christian Bale
Australske Russel Crowe blev Oscar-nomineret som bedste mandlige skuespiller tre år i træk, vandt den eftertragtede statuette for ”Gladiator” og blev etableret som en af Hollywoods største mandlige stjerner.
Efter mange års hårdt arbejde er Christian Bale nu blevet en af de hotteste mandlige skuespillere i Hollywood. Bale er bl.a. kendt fra ”American Psycho”, men hans helt store gennembrud kom som den kappeklædte helt Batman i Christopher Nolans ”Batman Begins”, en rolle, han også har gentaget i den succesfulde opfølger ”The Dark Knight”.
”3:10 til Yuma” kan ses søndag 15. august kl. 21.00 på TV 2.