
Topdanmark lancerer Danmarks første forsikring mod bl.a. dårligt vejr og andre ikke-kontrollerbare hændelser, der kan hæmme salgseffekten af annoncørenes kampagner.
Salgsdirektør Peter Olafsson, TV 2. (Foto: Miklos Szabo / TV 2)
I forbindelse med Media Talk 2015, hvor TV 2 præsenterede de kommercielle tiltag i det kommende år for kunder og samarbejdspartnere, kunne TV 2 samtidig også fortælle om et nyt, banebrydende forsikringsprodukt fra Topdanmark, der aldrig før er set i Danmark – eller så vidt vides i Europa.
Nyheden fra Topdanmark er en forsikring mod udebleven reklameeffekt, hvor forsikringen dækker det tab, som annoncøren måtte få, hvis TV 2-kampagnen ikke på kort sigt tjener sig hjem i form af øget salg.
- Vi har, siden TV 2 gik i luften, prædiket og dokumenteret den positive effekt af annoncørernes kampagner på TV 2, og det er glædeligt for os, at forsikringsbranchen nu også går ind og understøtter effekten af kampagnerne på TV 2. Det er vi naturligvis glade for. Al diskussion om effekt eller mangel på samme er således slut, i hvert fald for TV 2s vedkommende, og er kunderne usikre på effekten, kan de med dette nye initiativ rydde tvivlen af bordet med en forsikring, siger Peter Olafsson, salgsdirektør på TV 2.
- Vi er glade for at kunne træde ind på markedet med et spændende og innovativt forsikringsprodukt, der - så vidt vi ved - ikke findes andre steder i Europa. Vi har store forventninger til produktet og håber, at det fremover bliver lige så naturligt at tegne en tv-effekt forsikring, som det er at tegne en rejseforsikring i dag, siger Lars Hem Simonsen, direktør for Topdanmarks forretningsområde Erhverv og Industri.
I dag har langt de fleste TV 2-kunder en ROI (return on investment) over 1 – dvs. at tv-kampagnen løfter salget mere end prisen på selve kampagnen. De annoncører, der på trods af dette er usikre på effekten af deres kampagne og gerne vil sikre sig mod udebleven effekt, kan med det nye produkt fra Topdanmark forsikre sig for en præmie på knap 5 % af tv-investeringen.
Forsikringen dækker uforskyldte hændelser, som annoncøren ikke selv er herre over. En evt. skadesanmeldelse vurderes af Topdanmark ud fra en screeningsformel samt et tjek af annoncørens egne kontrollerbare aktiviteter som eksempelvis pris og distribution.
Forsikringen er et Topdanmark-produkt. Det er Topdanmark der sælger, prissætter og skadesbehandler produktet.
Forsikringen er tilgængelig hos Topdanmark fra 1. januar 2015.
Læs også:
TV 2 tager digitalt kvantespring
TV 2 lancerer kreativ vidensbank og ny reklameaward