28-04 2025, Kl. 11.43: Nyt program
02-05 2025, Kl. 00.37: Programmet fik ændret sit starttidspunkt
Hans Pilgaards vikar, Lasse Rimmer, tager sangerinde Dorthe Gerlach og skuespiller Thomas Bo Larsen med rundt ved Vadehavet. På Rømø skal de gætte prisen på et insekthotel lavet af drivtømmer, og selvom ingen af dem aner, hvad det er, så bruger Dorthe sin snusfornuft og rammer næsten plet med prisen. På Sønderstrand venter der en særlig oplevelse til Dorthe og Thomas, når de på hesteryg skal ride ud på den fire kilometer brede strand. Med frisk luft i kinderne er der vadehavshotdog med lammepølser til de sultne maver. Vi drager ind mod fastlandet igen, og til Danmarks ældste by Ribe, hvor Dorthe og Thomas overnatter på landets ældste hotel fyldt med charme, skæve vinduer og knirkende gulve.
23-04 2025, Kl. 00.38: Nyt program
25-04 2025, Kl. 00.38: Programmet fik ændret sit starttidspunkt
28-04 2025, Kl. 11.44: Nyt program
02-05 2025, Kl. 00.37: Programmet fik ændret sit starttidspunkt
Haveeksperterne Tom og Dorthe er taget til det sydlige Sjælland og øerne, hvor de skal beslutte, hvilken have der skal gå videre til finalen om at blive årets dejligste. Første stop er på gården Østervang, midt mellem Slagelse og Sorø, hvor ægteparret Anna og Poul har opbygget en fortryllende landbohave på imponerende 15.000 kvadratmeter. I Stubbekøbing på Falster finder kunstmaler Finn Otte ro og inspiration til sine malerier i sin have, som han selv beskriver som "et tæmmet vildnis". Tredje have ligger i Ålebæk på Møn, hvor ægteparret Keld og Hans har skabt en have med formklip, vildtvoksende blomster, romantiske haverum og en majestætisk køkkenhave. Fortløbende episodenummer: 6:8.
28-04 2025, Kl. 11.44: Nyt program
02-05 2025, Kl. 00.37: Programmet fik ændret sit starttidspunkt
I Nordsjælland får haveeksperterne Tom Knudsen og Dorthe Kvist tre vidt forskellige haveoplevelser. I det gamle fiskerleje Gilleleje ligger to af haverne. Første stop er hos Anne og hendes mand, der rundt om en landejendom fra 1860 har anlagt en smuk og gennemtænkt have med stor nytteafdeling og stram farvekoordinering. Et stenkast derfra, hos ægteparret Benny og Marianne, er der en verden til forskel, for her står den på japansk inspireret formklip. Tredje have ligger i Slangerup, lige ned til Burresø. Her har Jørn og Sonja skabt en plantesamlerhave, der er en sand opdagelsesrejse ind i det alpine planterige. Hvilken have går videre til finalen?Fortløbende episodenummer: 7:8.
22-04 2025, Kl. 14.31: Nyt program
25-04 2025, Kl. 00.38: Programmet fik ændret sit starttidspunkt
28-04 2025, Kl. 11.44: Nyt program
02-05 2025, Kl. 00.37: Programmet fik ændret sit starttidspunkt
Så er vi nået til finalen i 'Årets dejligste have'. Med 1,6 millioner haver i landet har der været nok at vælge imellem, og de to haveeksperter, Tom Knudsen og Dorthe Kvist, har rejst landet rundt og nomineret syv af de allerskønneste af slagsen. De mødes nu i den afgørende finale, når 'Årets dejligste have' rykker ind i hele Danmarks yndlingshave, Tivoli. Her får seerne mulighed for at genopleve de syv nominerede haver og møde de stolte haveejere - inden vi til sidst i programmet skal finde den endelige vinder og den medfølgende præmie på 100.000 kr.Fortløbende episodenummer: 8:8