Tv-premiere på "Drabet"

03. januar 2008;
Af: TV 2 Kommunikation

TV 2s seere har nu mulighed for at opleve den sidste film i Per Flys anmelderroste trilogi.

Jesper Christensen.

Søndag 6. januar viser TV 2 "Drabet", den sidste film i Per Flys trilogi om det danske samfund. Filmen, der hermed får dansk tv-premiere på TV 2, vandt i 2005 tre Robert- og tre Bodil-priser, bl.a. for "Bedste film".

"Drabet" fik også flotte anmeldelser, bl.a. gav Politikens anmelder, Kim Skotte, filmen seks (af seks mulige) hjerter og skrev: ..."det, der først og fremmest hæver "Drabet" op i de høje luftlag og dermed afslutter trilogien som et hovedværk i dansk film, er Jesper Christensens uafrystelige præstation."

Og der var mere ros til Jesper Christensen fra Weekendavisens Bo Green Jensen, der skrev: ""Drabet" er Jesper Christensens film, som også "Bænken" var det. Der er ikke én falsk betoning, ikke et tilfældigt udtryk i hans fremstilling af denne martrede Ikaros."

Jesper Christensen har medvirket i alle tre film i Flys trilogi. I "Bænken" fra 2000, der var Per Flys filminstruktørdebut, spillede han hovedrollen som den alkoholiserede Kaj. I "Arven" fra 2003 var han familien Borch Møllers iskolde advokat, og på søndag på TV 2 kan han så opleves som pæn gymnasielærer med samvittighedskvaler.

Bag facaden
"Drabet"s hovedperson er 52-årige Carsten, en vellidt og respekteret gymnasielærer med kone og barn. Parallelt med familielivet har Carsten et hemmeligt forhold til en af sine tidligere elever, Pil.

Pil, der spilles af Beate Bille, er aktiv på den yderste venstrefløj, og da hun en dag deltager i en politisk aktion, bliver en politimand dræbt. Da Pil og to andre aktivister bliver varetægtsfængslet, vælger Carsten at støtte Pil og lader sig skille fra sin kone. Men snart begynder skyldfølelserne at melde sig hos gymnasielæreren: En mand er død, og to familier er ødelagte.

Blandt "Drabet"s øvrige medvirkende er Charlotte Fick og Pernille August.

Læs flere nyheder

Billede {0} af {1}