TV 2s hovedkanal i top med flest nomineringer til Tvprisen 2020

Adam Ild Rohweder som Oliver i den danske serie 'Kemohjerne', der blev produceret til TV 2 PLAY og TV 2 i Knæk Cancer-ugen 2019, og som nu er nomineret til Tvprisen 2020. (Foto: Yannick Wolff / TV 2)

Adam Ild Rohweder som Oliver i den danske serie 'Kemohjerne', der blev produceret til TV 2 PLAY og TV 2 i Knæk Cancer-ugen 2019, og som nu er nomineret til Tvprisen 2020. (Foto: Yannick Wolff / TV 2)

TV 2-kanaler har i alt 73 nomineringer ved Tvprisen-uddelingen – heraf seks nomineringer til unikke TV 2 PLAY-programmer.

TV 2s hovedkanal er den enkeltkanal, som har flest nomineringer – nemlig 49 – forud for Danmarks største uddeling af tv-priser, Tvprisen 2020, der finder sted lørdag 18. januar 2020. Her uddeles priser i 24 kategorier samt en ærespris.

Den næstmest nominerede enkeltkanal er DR1 med 43 nomineringer.

TV 2s hovedkanal opnår flest nomineringer i forskellige kategorier, herunder bedste nyhedshistorie og bedste underholdning samt årets faktavært og årets underholdningsvært.

I flere kategorier ligger TV 2 i top med flest nominerede på linje med en anden kanal – det gælder eksempelvis bedste event (sammen med TV 2 ZULU), seerprisen (sammen med DR1 og TV3) og bedste sportsprogram (sammen med Canal 9).

TV 2 PLAY-reportageserien ’Jernkvinden’ fulgte triatleten Michelle Vesterby i den periode, hvor hun – under sin graviditet og i tre måneder efter et veloverstået kejsersnit – forberedte sig til Ironman Copenhagen. Det skete med drømmen om at vinde konkurrencen, som hun havde gjort i 2015 og 2017, og dermed kvalificere sig til VM på Hawaii. (Foto: TV 2)

I alt seks nomineringer til TV 2 PLAY-programmer
I kategorien bedste short form non-scripted er streamingtjenesten TV 2 PLAY den kanal med flest nomineringer – nemlig fire ud af ti – og i samme kategori er TV SYD nomineret med ’Bedemændene’.

TV 2 PLAY har i alt modtaget seks Tvprisen-nomineringer til unikke PLAY-programmer, nemlig til sportsdokumentarserien ’Jernkvinden’, fiktionsserien ’Kemohjerne’, der for nylig blev udtaget som den første danske tv-serie til Sundance Filmfestival, TV 2 ECHO-programserien ’Dirty Darling fra Thy’ samt PLAY-programserierne ’Ødegården’, Middag med min eks’ og ’Vores vilde verden’.

Flest nomineringer til DR-familien
På kanalfamilieniveau har DR flest nomineringer med tilsammen 98 nomineringer, mens TV 2-kanalerne inklusive TV 2 Regionerne (TV2 Nord og TV SYD) står for tilsammen 73 nomineringer. TV 2 ZULU er nomineret 11 gange, TV 2 CHARLIE har fem nomineringer, og så er TV 2 PLAY – som nævnt – nomineret seks gange.

Discovery-kanalerne har 22 nomineringer, TV3-kanalerne har tilsammen 15 nomineringer, mens der er syv nomineringer til kanalen Xee, der primært kan ses hos YouSee.

For at kunne nomineres skal programmerne være vist første gang i perioden 1. november 2018 til og med 25. oktober 2019.

’Go’ morgen Danmark’-vært Puk Elgård er blandt de nominerede til Tvprisen 2020 i kategorien årets faktavært. Samtidig er hendes og broderen Claus’ programserie ’Afhængig af fortiden’ nomineret til bedste faktaserie. (Foto: Per Arnesen / TV 2)

Bedste nyhedshistorie og årets faktaværter
Et af de steder, hvor TV 2 gør sig stærkt gældende, er i kategorien for bedste nyhedshistorie, hvor TV 2 og TV 2 Nord står for fire af de syv nomineringer – nemlig indslagene med navnene ’Britta Nielsen havde mange kontanter ved anholdelsen’, ’Debat om omfartsvej i Mariager’, ’Ellebæk – de afviste, der ikke vil hjem’ og TV 2 Nord-indslaget ’Psykisk syge dræber’.

Herudover er flere TV 2-nyhedsværter nomineret i kategorien årets faktavært, nemlig Poul Erik Skammelsen for Nyhederne 21.30 og Natasja Crone for valgprogrammet ’Det sidste ord’.

I denne kategori er syv af de ni værter fra TV 2, nemlig også ’Go’ morgen Danmark’-værterne Adam Duvå Hall og Puk Elgård, Mikkel Beha Erichsen (’Kurs mod nord’), Lisbeth Zornig (’Mit liv som luderkunde’) og ’Operation X’-vært Morten Spiegelhauer i forbindelse med programmet ’Jagten på vores milliarder’.

TV 2s undersøgende – og flere gange prisvindende – dokumentarprogram ’Operation X’ er nomineret i to kategorier for programmet ’Jagten på vores milliarder’. Samtidig er programmets vært Morten Spiegelhauer nomineret til årets faktavært. 'Operation X' produceres af TV 2 Nyhederne. (Foto: Miklos Szabo / TV 2)

Tre nomineringer til Operation X’ og Spiegelhauer
Dette ’Operation X’-program er i øvrigt et af de få programmer med tre nomineringer. Foruden værtsprisen drejer det sig om årets fakta-nyskabelse og bedste dokumentar.

Også TV 2-dokumentaren ’Den døde soldat’ er nomineret til bedste dokumentar, mens en tredje TV 2-dokumentar ’Den falske rugemor’ har to nomineringer (bedste dokumentar og årets fakta-nyskabelse).

TV 2 har tre nomineringer til bedste crime, nemlig ’Hvorfor slog du vores piger ihjel?’, ’Station 2: En farlig mor’ og true crime-serien ’Thulemysteriet – kvinden der forsvandt’.

I kategorien bedste faktaserie er TV 2-programmerne ’Afhængig af fortiden’ (med Claus Elgaard og Puk Elgård) samt ’Herlufsholm for livet’ blandt de nominerede, mens TV 2s ’Den tikkende plastikbombe’ er nomineret til bedste aktualitetsprogram.

TV 2-programmet ’Misbrug’ er nomineret til Tvprisen i kategorien bedste factual entertainment, mens TV 2s ’De sjældne danskere’ og ’Trailerpark Danmark’ samt TV 2 PLAYs ’Vores vilde verden’ er nomineret til bedste reportageserie.

Blandt de nominerede programmer til bedste underholdning er TV 2s første sæson af ’X Factor’ – her med dommerne Ankerstjerne, Oh Land og Thomas Blachman. Den kommende sæson af ’X Factor’ har premiere 1. januar 2020 klokken 20.00 på TV 2. (Foto: Mikkel Tjellesen / TV 2)

Fire TV 2-nomineringer til bedste underholdning
Også på underholdningsområdet står TV 2 med mange nomineringer, nemlig fire ud af syv. Disse fire nomineringer går til ’Toppen af poppen’, ’Vild med dans’, ’X Factor’ og ’1 døgn, 2 hold, 3 dyr’.

Blandt underholdningsværter har TV 2-kanalerne disse nominerede: Sofie Linde (’X Factor’), Sarah Grünewald (’Vild med dans’), Anders Breinholt (’Natholdet’), Peter Ingemann (’Ingemann og Vestkysten’) samt ZULU-vært Ibi Makienok (’Date mig nøgen’) og CHARLIE-vært Martin Brygmann (’En trekant en sang’).

I kategorien bedste gameshow har TV 2-familien fire nomineringer fordelt på tre kanaler, nemlig TV 2 CHARLIEs nye udgave af ’Hvem vil være millionær?’, TV 2 ZULUs ’Menneskekender’ samt TV 2-programmerne ’Stormester’ og ’Klipfiskerne’.

TV 2 CHARLIE er også nomineret i kategorien årets underholdnings-nyskabelse med sangprogrammerne ’En trekant en sang’.

TV 2 ZULU-klassikeren ’Dybvaaaaad’ er blandt de nominerede i en anden underholdende kategori, nemlig bedste satire/comedy.

Blandt de nominerede programmer til bedste event er TV 2s klimaevent ’Danmark planter træer’, hvor værterne var Puk Elgård og Mikkel Kryger. (Foto: Mikkel Tjellesen / TV 2)

Bedste event og Seerprisen
I kategorien bedste event har både TV 2 og TV 2 ZULU tilsammen seks nomineringer ud af de i alt ni nominerede events. Det drejer sig om TV 2s ’Danmark planter træer’, ’TV 2 018: De største øjeblikke’ og ’DMA 2019’ samt TV 2 ZULUs ’Danish Rainbow Awards’, ’ZULU Awards 2019’ og ’ZULU Comedy Galla 2019’.

I den store kategori Seerprisen’ er hele 20 programmer nomineret, og fire af disse kommer fra TV 2s kanaler: Sidste års vinder fiktionsserien ’Badehotellet’, reportageserierne ’De sjældne danskere’ og ’Ingemann og Vestkysten’ samt rejse- og miljøserien ’Kurs mod nord’.

Til Seerprisen er også nomineret ’Sygeplejeskolen II’ fra TV 2 CHARLIE, som ligeledes er nomineret i kategorien bedste tv-serie sammen med blandt andre TV 2s ’Lykke-Per’ og ZULU-serien ’Perfekte Steder III’. TV 2 PLAY-fiktionsserien ’Kemohjerne’ er blandt de nominerede i kategorien short form scripted.

TV 2s Tour de France-dækning 2019 – her fra studiet i Odense med blandt andre vært Thomas Kristensen – er nomineret til bedste sportsprogram. Når TV 2 igen dækker Tour de France i sommeren 2020, er TV 2 for første gang i mange år alene blandt public service-kanalerne om at dække Touren i både dagtimerne og aftentimerne. (Foto: Ebbe Rosendahl / TV 2)

Bedste sportsprogram
I kategorien bedste sportsprogram står der TV 2 på to nomineringer, nemlig for ’Touren på TV 2’ og ’VM-guld på Rådhuspladsen’ efter håndboldherrernes VM-triumf i januar 2019.

Tvprisen uddeles også i kategorien bedste karakterdrevne serie, og her har TV 2-kanalerne tre nomineringer: TV 2s ’Kurs mod nord’ samt ZULU-serierne ’Diamantfamilien’ og ’Kørelærerne’.

I reality-kategorien er TV 2-programmerne ’Landmand søger kærlighed – jorden rundt’ og ’Korpset – gjort af det rette stof’ nomineret, mens hovedkanalens ’Hvem bor her?’ og ’Min sindssygt sunde familie’ er blandt de nominerede til bedste livsstilsprogram.

Samtlige nominerede programmer og værter kan ses her.

Seneste nyt

Anna (Molly Egelind).
03. juli 2020

TV 2-sommeren står (også) i fiktionens tegn

Link til TV 2-sommeren står (også) i fiktionens tegn
André Babikian som Flemming Torp, Laura Drasbæk som Marianne Sommerdahl og Peter Mygind som Dan Sommerdahl.
03. juli 2020

'Sommerdahl' er tilbage i Helsingør

Link til 'Sommerdahl' er tilbage i Helsingør
03. juli 2020

YouSee-kunder kan nu vælge TV 2 PLAY i Bland Selv

Link til YouSee-kunder kan nu vælge TV 2 PLAY i Bland Selv

Billede {0} af {1}