
En af Danmarks bedste værter er tilbage på TV 2, når EM-slutrunden i håndbold på søndag indledes i Serbien. Og Morten Ankerdal glæder sig.
Han forsøger ikke at skjule det.
- Jeg er rigtig glad for at være tilbage på TV 2. Jeg føler mig virkelig hjemme, siger Morten Ankerdal, der i weekenden er tilbage på TV 2, når EM-slutrunden i håndbold skydes i gang.
- Der er en kæmpe tillid til mig i TV 2-systemet, og det betyder, at jeg får lov til at gøre det på min måde - også når jeg får nogle skøre indfald. Man har en ja-hat på, som betyder, at vi får det bedste frem i hinanden.
Da Morten Ankerdal sidste sommer sagde farvel efter 13 år på TV 2, var det fordi, han ønskede at udfordre sig selv indenfor noget andet end sport. Men efter fem måneder på "Aftenshowet" måtte han erkende, at sport betyder mere, end han havde troet.
- Jeg savnede sport og kan ganske enkelt ikke undvære det sus, det giver at lave sport. Specielt, når Danmark klarer sig godt, siger Morten Ankerdal, der glæder sig til EM-slutrunden af en speciel grund:
- Det er det sjoveste at lave, fordi man kan komme så tæt på begivenheden, som man kan. Hverken ved OL eller ved fodboldslutrunder kan man komme så tæt på stjernerne, som man kan ved en håndboldslutrunde, og det er en fantastisk følelse, siger Morten Ankerdal, der også fremhæver holdet omkring ham som en af glæderne ved at skulle lave EM-håndbold.
Sammen med Thomas Kristensen, Bent Nyegaard og Nikolaj Jacobsen har Morten Ankerdal lavet håndboldslutrunder sammen siden 2007 - og tilgangen af Joachim Boldsen har kun gjort "holdet" endnu stærkere.
- De elsker håndbold, og de ved ekstremt meget om håndbold, og vi snakker om håndbold, fra vi rejser ud, til vi tager hjem. Det er den begejstring, man som seer kan mærke på skærmen, siger Morten Ankerdal og fortsætter:
- Jeg er dirigenten, og fordi, jeg kender de andre så godt, ved jeg nøjagtigt, hvor jeg skal trykke, når jeg skal have det bedste input i forhold til en specifik situation. Og så kender specielt Nikolaj og Joachim så mange hos alle de andre nationer, at vi altid ved, hvad der rør sig der, og den viden bringer seerne tættere på begivenheden.
Og netop den kommende begivenhed ser Morten Ankerdal frem til med meget store danske forhåbninger.
- De kommer helt sikkert i semifinalen, og de kan sagtens gå hele vejen.