VM-boksebrag til aftenkaffen

08. september 2009;
Af: TV 2 Kommunikation

Der er et WBA-verdensmesterskab og en plads i den prestigefyldte bokseturnering "Super Six World Boxing Classic" på spil, når Mikkel Kessler går i ringen mod venezuelaneren Gusmyl Perdomo.

Mikkel Kessler.

Lørdag aften 12. september er der øretæver i luften i Herning. Her sætter Danmarks bokse-stjerne nummer ét, Mikkel Kessler, sit WBA-verdensmes-terskab på spil mod venezue-laneren Gusmyl Perdomo i et boksebrag, der kan ses direkte på TV 2 fra kl. 20.40.

Endnu en gang er det nemlig lykkedes TV 2, hele Danmarks hjemmebane, at sikre sig rettighederne til en VM-kamp med Mikkel Kessler, og det glæder TV 2s sportschef, Frederik Lauesen.

- Mikkel Kessler er lige nu Danmarks mest interessante idrætsmand. Han er en stor stjerne, og på TV 2, som er hele Danmarks hjemmebane, vil vi gerne vise de allerstørste idrætsbegivenheder, som kan samle Danmark. Derfor er vi selvfølgelig glade og stolte over at kunne vise Kesslers kamp, siger Frederik Lauesen.

Ud over WBA-bæltet står der også en plads i den prestigefyldte og stjernebesatte bokseturnering "Super Six World Boxing Classic" på spil i supermellemvægtsbraget. Favorit til begge dele er den danske verdensmester, der dog skal bokse mod en akavet bokser, der med Kesslers egne ord er svær at ramme.

Kommentatorer til selve boksekampen er Flemming Toft og Thomas Damgaard, mens vært Morten Ankerdal og reporter Lisbeth Østergaard varmer op til opgøret sammen med bokseekspert Kurt Thyboe.

Tæt på VM-braget – og på fredagens vejning
Kesslers imponerende rekordliste tæller kun ét nederlag i 42 kampe, og blandt dem, den danske boksestjerne har besejret, er tyskeren Dimitri Sartison, som tidligere har besejret netop Perdomo. Perdomo har været professionel siden 2002, og rekordlisten tæller 16 sejre i 18 kampe.

TV 2 er i øvrigt også med direkte, når de to boksere går på vægten dagen inden VM-braget. Det er fredag 11. september kl. 16.15.

På selve dagen for kampen, lørdag 12. september, er "Sport i 2'eren" flyttet til Herning og sender om eftermiddagen fra boksestudiet i Herning. I løbet af eftermiddagen er der naturligvis omstilling til de to håndboldkampe, som transmitteres på TV 2 lørdag klokken cirka 14.05 og klokken cirka 16.10.

Boksning på landsdækkende tv - med seersucces
Efter mange år, hvor det ikke var muligt for TV 2 at skaffe rettigheder til store boksekampe, lykkedes det i efteråret og vinteren 2008 for TV 2s hovedkanal at sikre rettigheder til Mikkel Kesslers titelkamp mod tyskeren Danilo Häussler samt til Mads Larsens kamp mod italienske Roberto Cocco og opgøret Evander Holyfield-Nikolay Valuev.

De danske seere tog særdeles godt imod tilbuddet fra TV 2. Flere end 1,1 million danskere så Mikkel Kesslers VM-kamp i oktober 2008, godt en million fulgte Holyfield og Valuev 20. december, mens Mads Larsens kamp samme aften havde 935.000 seere.

Læs flere nyheder

Billede {0} af {1}