Zulu Awards-nominerede offentliggjort

Der er sat navn på de nominerede til næste års Zulu Awards, så nu kan du stemme på dine favoritter på zulu.dk.

Det bliver med garanti et brag af en fest, når der 10. februar afholdes "Zulu Awards 2010" i Carlsbergs gamle tapningshal, Tap 1. Og du kan sætte dit aftryk.

Navnene på alle de nominerede er nemlig blevet offentliggjort, så nu kan du gå ind på zulu.dk og stemme på dem, du synes skal have en af de 14 priser. Det er i øvrigt ganske enestående, idet Zulu Awards er det eneste awardshow, hvor det udelukkende er folket, der bestemmer, hvem der skal vinde.

Herunder kan du se alle de nominerede i de 14 kategorier.

Årets danske film
1. Headhunter, Rumle Hammerich
2. Se min kjole, Hella Joof
3. Antichrist, Lars von Trier
4. Kærestesorger, Nils Malmros
5. Sorte kugler, Anders Matthesen

Årets danske skuespillerinde
1. Birgitte Hjort Sørensen, Ved verdens ende
2. Paprika Steen, Applaus
3. Simone Tang, Kærestesorger
4. Lærke Winther Andersen, Velsignelsen
5. Stephanie Leon, Se min kjole

Årets danske skuespiller
1. Cyron (Bjørn) Melville, Vanvittig forelsket
2. Thomas Ernst, Kærestesorger
3. Lars Mikkelsen, Headhunter
4. Anders Matthesen, Sorte kugler
5. Kristian Halken, Oldboys

Årets danske kvindelige birolle
1. Iben Dorner (Østergaard), Sorte kugler
2. Julie Grundtvig Wester, Se min kjole
3. Sara Hjort Ditlevsen, Vanvittig forelsket
4. Mille Dinesen, Simon & Malou
5. Pernille Vallentin, Fri os fra det onde

Årets danske mandlige birolle
1. Jens Andersen, Fri os fra det onde
2. Søren Pilmark, Kærestesorger
3. Henning Moritzen, Headhunter
4. Søren Malling, Julefrokosten
5. Robert Hansen, Oldboys

Årets Danske Album
1. Nephew: Danmark Danmark
2. Mew: Mo More Stories
3. Medina: Velkommen til Medina
4. Magtens Korridorer: Milan Allé
5. Balstyrko ”Jagten paa noget”

Årets Danske Hit
1. Medina: ”Kun for mig”
2. Rasmus Seebach: ”Engel”
3. Alphabeat: ”The spell”
4. The Raveonettes: ”Last Dance”
5. Johnson: ”Bawler hele dagen”

Årets Danske Sangerinde
1. Medina
2. Mette Lindberg (The Asteroids Galaxy Tour)
3. Hannah Schneider
4. Pernille Rosendahl (The Storm)
5. Tina Dickow

Årets Danske Sanger
1. Mads Langer
2. Jonas Bjerre (Mew)
3. Johan Olsen (Magtens korridorer)
4. Silas Bjerregaard (Turboweekend)
5. Rasmus Seebach

Årets Nye Danske Navn
1. Balstyrko
2. Hannah Schneider
3. Rasmus Seebach
4. The Asteroids Galaxcy Tour
5. When Saints Go Machine

Årets Danske Sportspræstation
1. Caroline Wozniaki, Tennis – Finale i US Open og 4. plads på Verdensrangslisten
2. Herre A-Landshold, Fodbold – VM-kvalifikation
3. Lotte Friis, Svømning - VM-guld på 800 fri
4. Michael Færk Christensen, Casper Jørgensen, Jens Erik Madsen, Alex Rasmussen, 4000 meter forfølgelsesløb – VM Guld, herre, hold
5. Michael Maze, Bordtennis– EM-guld

Årets Danske Radioprogram
1. Adam og Sara, P3 (med Adam Duvå Hall og Sara Bro)
2. P 5000, DR (med Anders Stjernholm, Mascha Vang og Anders Bonde)
3. Rytteriet, P2 (med Martin Buch og Rasmus Botoft)
4. Ibens Harem, P3 (med Iben Maria Zeuthen)
5. Go’ Morgen, P3 (med Pia Røn, Henrik Povlsen, Julie Bundgaard og Kanonkongen)

Årets Originale Danske Tv-program
1. Comedy Galla, TV 2 Zulu
2. Kristian, TV 2 Zulu
3. Perlevenner, Pirat TV
4. Bonderøven, DR2
5. Quatraro Mysteriet, DR2

Årets Danske Reklame Performance
1. Rune Tolsgaard og Esben Pretzmann for rollen som havenisser i VIASAT-reklamen
2. Alexandre Willaume-Jantzen i rollen som Pede i WUPTI.com reklamen
3. Peter Frödin og Kirsten Lehfeldt i rollerne som Britta og Claus i TDC-reklamen
4. Tina Dickow som Tina Dickow i SAS ”så godt som hjemme” -reklamen
5. Emma Sehsted Høeg i ” Vi sidder lige og ser lidt tv” IKEA-reklamen