Tæt trafik på chatten med deltagerne fra ”Farvel min elskede”

24. oktober 2007;
Af: TV 2 Kommunikation

Det væltede ind med spørgsmål og kommentarer, da Bibi, Jette, Gitte, Lars, Morten og Lillan sammen med tilrettelægger Ole Kolster chattede med seerne tirsdag aften.

Der blev grinet godt igennem, da deltagerne fra ”Farvel min elskede” tirsdag mødtes på TV 2. Fra venstre ses Lars Lind, Morten Jensen, Lillan Nielsen, Bibi Feilmark, Gitte Toft og Jette Damgaard. Forrest ses Christina Fibiger, der bor sammen med Morten Jensen. Den ottende og sidste deltager, Morten Selmer, var forhindret i at deltage.

Deltagerne fra ”Farvel min elskede” er en flok lune grinebidere, når de lige får skubbet de værste skilsmissesorger bort for en stund.

Og latteren rullede da stort set også konstant frem og tilbage over bordet, da de tirsdag aften mødtes med programmets tilrettelægger, TV 2-journalist Ole Kolster, for at se program fem sammen og efterfølgende chatte med seerne.

Det var faktisk først, da spørgsmålene begyndte at rulle ind på farvel.tv2.dk, at der faldt ro over flokken, men så blev der også arbejdet koncentreret ved skærmene den times tid, der var afsat til chatten.

Der lød dog stadig jævnligt spontan grinen, når en og anden lige måtte dele et spørgsmål med resten af flokken, som da Bibi for noget nær 10. gang blev spurgt om hendes flotte søn er single, eller da en seer ærgrede sig over, at Lars bor helt over i Jylland. En enkelt ville også vide, om blomsterhandleren Jettes adventskranse kan købes på nettet.

Travlhed på tasterne

Også Ole Kolster havde travlt ved tasterne:

- Jeg blev utroligt glad for de mange positive henvendelser fra seere, der gav udtryk for, at serien handler om helt almindelige mennesker, som man kan spejle sig selv i. Det er nemlig lige nøjagtig, hvad jeg håbede på, siger han.

Ole Kolster blev bl.a. spurgt, om han har fundet ud af, hvad hans næste serie skal handle om, og om han har planer om at lave en opfølgning på ”Farvel min elskede”.    

- Foreløbig koncentrerer jeg mig om at klippe de sidste fem programmer færdige, og så står den nok på lidt ferie, inden jeg tager stilling til, hvad jeg skal bruge de næste år af mit arbejdsliv på, siger Ole Kolster.

Knus, kram og ny kærlighed

At et program som ”Farvel min elskede” er et udstillingsvindue, der langt overgår nogen datingprofil på nettet, har især Jette og Lars måttet sande. De har begge fået adskillige tilbud om knus og kram og ny kærlighed.

- Jeg havde aldrig nogensinde tænkt den tanke, at nogen kunne falde for mig, fordi jeg var med i et tv-program, siger Jette, der hver dag får henvendelser fra mennesker, som gerne vil mødes med hende.

- Jeg prøver at tackle det så professionelt som muligt. Hvis jeg skal have en ny kæreste, skal det i hvert fald ikke være, fordi jeg er med i ”Farvel min elskede”, lyder det bestemt fra den populære vestjyde, der har haft 30.000 besøgende på sin blog i den måned, programmet har været vist.

Uden at afsløre for meget, kan vi da i øvrigt godt fortælle, at seerne i næste afsnit kan møde en glad Jette, der fortæller, at hun har mødt en lækker mand.    

Se chatten på www.farvel.tv2.dk

Der var som nævnt tæt trafik på chatten tirsdag aften, så hvis der er seere, som ikke fik svar på deres spørgsmål, er der stadig mulighed for at komme i kontakt med deltagerne i programserien via deres blogs på www.blog.tv2.dk.

Har man lyst til at se hele chatten, kan det også lade sig gøre på www.farvel.tv2.dk.

 

Læs flere nyheder

Billede {0} af {1}